USGenWeb Project NYGenWeb Project

Jury Lists

Town of Romulus

Seneca County, NY



JURY LIST
ROMULUS, SENECA CO., NY
1804

JESSE BREWSTER
JON BAINBRIDGE
ELISHA BADGER
BENJAMIN SUTTON
LEWIS SCHOBIE
BENJAMIN SUTTON
JOHN STONE, shoemaker
JAMES BARR, carpenter
ASA WHITEHEAD, shoemaker
FREDERICK KESLAR
JOHN BRYANT
ISAAC DUNNING, doctor
STEPHEN SHERWOOD, carpenter
SILLIMON WAKEMAN
JOHN HATHAWAY
JOHN WHITNEY
SAMUEL WHITNEY
JOHN SAYRE, supervisor; JOSEPH WICKOFF, DAVID WISNER, JACOB HATHAWAY, assessors and town clerk
JAMES SEELY
JOHN SEELY, b1acksmith
ABEL FRISBIE
JAMES MC KNIGHT
HAYNES BARTLET
JOHN FLEMING
SILAS BEERS, blacksmith
PETER HUFF, JR.
DAVID DEPUE
JOSEPH WICKOFF
STEPHEN MILLER
JAMES KING, tanner
GEORGE WILKIN
JOHN SWARTHOUT
BARNE SWARTHOUT
ELIJAH KINNE
EPHRAIM KINNE
SAMUEL WALDRON
REUBEN DENTON
MICHAL MEAD
WILLIAM BLAIN, blacksmith
THOMAS BLAIN
BENJAMIN BURGESS
ISAAC JOHNSON
BENJAMIN WHITNEY
LEWIS LAFEVER
WILLIAM PURDY
CHARLES DICKERSON
DAVID BURROUGHS
GEORGE HOOD
WILLIAM HOOD
ANDREW HOOD
ANDREW MCKNIGHT
DAVID PRICE
ANDREW SMITH
SAMUEL M. SMITH
JOHN TERHUNE
GEORGE MORROW, blacksmith
WILLIAM LOBDELL
THOMAS COMBS
DAVID DEY
ISAAC HATHAWAY
EZEKIEL BEACH
BENJAMIN LEMMON
JAMES BENNETT
JOSEPH FOLWELL
JOSEPH HUNT
ZEBEDEE STOUT, carpenter
FRANCIS HAGERMAN
JOHN LETTS
ALEXANDER BALDRIDGE
ANDREW DUNNET, merchant
GABRAEL BEACH
JACOB LOWDEN
ELPHALET SHATTUCK
BENJAMIN TUCKER
JOSEPH YERKS
JOSEPH HAYNES
JACOB VREELAND
WILLIAM BREWSTER
ABNER BAILY
SIDNEY DAY, sadler
JOSEPH TUTHILL
BENJAMIN DEY
MAHLON BAINBRIDGE
JACOB HATHAWAY
HENRY BEERS
ISAAC WHITEHEAD
JONAS ABERS
JONAS SEELY
JOSEPH COONE
WILLIAM WALDRON
GARDNER MORE
MICHAEL BALDRIDGE
ISAAC VANDEVENTER
JOSIAH DODGE
SAMUEL FALKENBURGE
EDWARD SPALDING
JOHN ARNOLD, sadler
SAMUEL KING
GERRET JACOBUS
WILLIAM STOTTEL
WILLIAM BALL
JONATHN BAILY


JURY LIST
ROMULUS, SENECA CO., NY
1805

Additions
JOHN DEY
WILLIAM STOUT, carpenter
SELAH SAGE
RICHARD DOREMUS
JOHN FINTON
JOHN GREEN
MELAVERY INMAN
SAMUEL MCMATH
ROBERT FLEMING
WILLIAM BUSENBACK
SAMUEL BAILEY

Removed
WILLIAM BREWSTER
SILAS BEERS
BENJAMIN TUCKER
LEWIS LAFEVER
FREDERIC KISLER
ELISHA BADGER
SAMUEL M. SMITH


JURY LIST
ROMULUS, SENECA CO., NY
1809

STEPHEN WAKEMAN
ISARAL BROWN
DANIEL CHRISTOPHER
DAVID SMITH
ZEBULUN WILLIAMS, merchant
BENJAMIN WAKEMAN, mechanic
JOSEPH KERINDOLL
SOLOMON DELAVAN
NATHANIEL NUMAN
WILLIAM SCHOOLEY(marked out)
LEWIS T. MILLER
SIRUS DODGE
JAMES WHITNEY
BENJAMIN WHITNEY (marked out)
JOHN WALDRON
JAMES PURDY
WILLIAM HAYS
JOSEPH SMITH, mechanic
WILLIAM WISNER
BENJAMIN BRIANT
JACOB HUFF
PETER WICOFF (marked out)
LEWIS CANAN, mechanic
HENRY LOUCKS
JACOB LOUCKS
DAVID WISNOR
SETH CLARK
WALTER SEELY (marked out)
JOHN B. PRUDEN, tanner
JACOB BACHMAN
SAMUEL LUDLUM
JAMES BARR (marked out)
JOHN BALDRIDGE
WILLIAM BALDRIDGE
FLETCHER MATHEWS
JEREMIAH FOSTER (marked out)
JOHN PERKINS
TIMOTHY GREEN
STEPHEN REEDER (marked out)
WILLIAM W. FOLWELL
JOSIAH JACOBUS, mechanic
REUBEN DENTON (marked out)
WILLIAM BOOTS
JONAS BEACH
SAMUEL BAIN
ANTHONY DEY, tanner
HENRY GARDNER
DAVID HARRIS
THOMAS MANN
SAMUEL PHILIPS
JOHN SCHUYLER
SILAS BEERS ( marked out)

Disqualifed
JOHN SEELY, blacksmith, removed
ABEL FRISBEE, out by age
JAMES MC KNIGHT, dead
JAMES KING, unqualified
JOHN SWARTOUT, removed
THOMAS COMBS, unqualified
ISAAC HATHAWAY, removed
JONAS ABER, unqualifeid
JOSEPH FOLWELL, out by age
JOSEH COON, not a freeholder
ANDREW DUNNETT, an alien
EDWARD SPALDING, removed
ELIPHALET SHATTUCK, removed
SAMUEL KING, same
WILLIAM BALL, out by age.
LEWIS SCOBEY, not a freeholder
ISAAC DUNING, removed
JOHN HATHAWAY, same
SEELAH SAGE, same.

JONAS SEELY, supervisor
SILAS ALLEN, clerk
JOHN WILLIAMS, ZEBEDEE STOUT, ELIJAH KINNE, JR. assessors

Credit: The 1804, 1805 and 1809 jury lists were provided to the USGenWeb project and compiled by Betty Auten, former Seneca County NY Historian.



Back to Seneca County History Index Page

Back to Seneca County NYGenWeb


© 2015 Seneca County NYGenWeb
©1998 - 2015 Betty Auten / Diane Lerch Kurtz
All Rights Reserved.