USGenWeb Project NYGenWeb Project

Jury Lists

Town of Washington

Seneca County, NY



Note: Washington was changed to Fayette in 1808.

JURY LIST WASHINGTON, SENECA CO., NY 1804

LOWDWICK STOFLICK [left]
JON. POUNTZ
CASPER YOST
JNO HUFF
JAMES HUFF
PATRICK FOWLER
ABEL BEEMAN
ABRAM CLAWSON
WILLIAM DUMOND
CONRAD LEEK
JACOB HENDRICK
NICHOLAS WHYCOFF
PHILIP BINGTON
VINSON RUNYAN
JOHN YOST, millwright
JOHN BEAR, tanner
ABRAM YOST, potter
ROBERT GILLAND
BENJAMIN HENDRICKS, tailor
MARTIN KENDIG
EPHRAIM BEAR, miller
SAMUEL BEAR, miller
JESSE FINCHER, carpenter
WILLIAM BULL
JOHN PHELPS
ENOS TUCKER
GEORGE YOST, millwright
SAMUEL EASTON,
ALEXANDER RORISON
CHARLES EASTON
JOHN HARBERT
WILLIAM HAZEN
FREDERICK KESLER
JAMES PIATT
JAMES PACKER, currier
JACOB RAIL
SAMUEL UPDIKE
JOSHUA RUNALS
GEORGE STROPE
JOEL SCOTT
CHARLS WOODRUFF
JOSEPH HALL
DARIAS MINOR
JAMES MC CLUNG
JAMES MILLER
ALEXANDER MC NITT
THOMAS BROWN
JOHN CLAWSON
JOHN MILLER
PETER BUSH
JAMES SWEET
PETER RUNNELS
PHILIP JOLLY
ISAAC JOLLY
FREDERICK SHUTTS
MICHAEL HILES
SAMUEL HOUSE
DANIEL DORRENCE
ANTHONY VAN AUKEN
JONATHAN ROGERS
JOSEPH EASTON
WILLIAM IRELAND
ITHAMER LANDERS
JAMES WOODRUFF
SAMUEL BUCANAN
ISRAEL CATLIN
NATHAN COOK
BETUEL HAYARD
JOHN HAUSE
HUGH MCCOLLISTER
WILLIAM PINEAR, cooper [Penoyer]
ISAAC VAN CLIFF
JACOB WINGARD, tailor


JURY LIST
WASHINGTON, SENECA CO., NY
1805

THEOPHIL.AS STOUT

JONATHAN BURROUGHS
BENJAMIN SILVER
RALPH PETERSON
RICHARD PETERSON
GARRET VAN RIPER
FREDERICK HASSINGER
CORNELIUS MINOR
DENNIS HOGGINS
ABEL ABERS
JESSE C. BOARDMAN
WILLIAM B. HALL
DANIEIL BLAKELEY
HARMON LEEKE
DANIEL BEARDSLEE
ROBERT MOODEY
JNO DISINGER
JNO COONEY
CHARLES ACCLES
WILLIAM BAMBER
JNO MARRICLE
GEORGE MARICLE
JABISH HOPKINS
JNO BAKER
[Three marked out, can't read]

Removed, etc.
ABEL BEMAN
PATRICK FOWLER
WILLIAM HARZEN
EPHRAIM BEAR
ANTHONY VAN AUKEN
ARCHISON MELLON


JURY LIST
WASHINGTON, SENECA CO., NY
1806

FREDERICK COONEY
CORNELIUS FRAZEN
BARTHOLOMEW HIUTLE
SAMUEL BRUSTER
THOMIS DISBROW
TINBROCK CHAMBERLIN
HENRY PETER
SAMUEL CONKLIN
FREDERICK KISHLER
MATHEW HOGENS
ENOS WOODARD

Removed, etc.
MOSES INMIAN
MICHAEL FRELING
DANIEL BLAKELY
WILLIAM B. HALL
JOHN BAKER
BENJAMIN TUCKER
CHARLES ACKELS


JURY LIST
WASHINGTON, SENECA CO., NY
1807

Additional
PETER DYE
WILLIAM GAMBER
SAMUEL M. SMITH, innkeeper
JAMES LIVINGSTON
AARON ABER

Removed, etc.
SAMUEL BEAR [died 1809]
CORNLIUS FRAZEN
ENOS WOODARD
WILLIAM BAZLEY

Credit: The 1804, 1805, 1806 and 1807 jury lists were provided to the USGenWeb project and compiled by Betty Auten, former Seneca County NY Historian.



Back to Sseneca County History Index Page

Back to Seneca County NYGenWeb


© 2015 Seneca County NYGenWeb
©1998 - 2015 Betty Auten / Diane Lerch Kurtz
All Rights Reserved.